Kelime-Bul Blog

Z Kuşağı Planları

18 Haz 2020 Irem Can blog

Z nesli ya da kuşağı milenyalleri takip eden demografik bir gruba verilen isimdir. 1965 ile 1979 yılları arasında doğan kişilerin temsil ettiği X nesli, 1980 ile 1999 yılları arasında doğanların temsil ettiği Y neslidir. Birçok kaynak da Z kuşağını 1996 yılında itibaren gösterilmektedir...

Z Kuşağı Nedir?

Z kuşağını tanımak hiç de kolay değil diğer kuşaklara bakılarak. Çünkü Z kuşağına teknoloji kuşağı da deniliyor. Ayrıca bu neslin en belirleyici özelliği teknolojiyle olan bağlılığı. Teknoloji hayatımıza hızlı bir şekilde girdikten sonra her şeye kolayca ulaşabildiğimiz, hayatımızla ilgili her şeyin erişebilir hale geldiği bir döneme girdik. İşte Z kuşağı da böyle bir düzende doğdu. Z neslinin bireyleri de doğal olarak çabuk düşünen, çabuk yaşayan, çabuk tüketen, çabuk elde eden ve elde ettiğini çabuk bırakmak isteyen bireyler haline geldi.

Z Kuşağı İle İletişim Nasıl Olmalı?

Z kuşağı yukarıda da belirttiğimiz gibi teknolojiyle beraber büyüyorlar. Yani Z kuşağı ile iletişimde en önemli nokta değişimi kabul etmek. Tabii günümüzde birçok şey hemen değişebiliyor. Sonuçta Dünya kısa süre içinde kendini değiştirebiliyor. Değişimden etkilenmeyen birisiyseniz Z kuşağıyla ilgili bir probleminiz olmaz. Fakat değişimleri yakalamıyor ya da gelişimi kabul etmeyen biriyseniz iletişiminizde zorlanabilirsiniz. Ayırca sayfamızda bulunan Gençliğin Dili bölümünden gençlerin sıkça kullandığı jargonlara bakabilirsiniz. Gençlerle konuşurken "Fransız Kalmamak" için sitemizin bu bölümünden yardım alabilirsiniz.

Z Kuşağı Teknolojiyi Nasıl Kullanıyor?

Z kuşağı için yapılan bir araştırmada yaş aralığı 7 ile 16 arasındaki çocukların hangi sosyal platformu daha fazla ziyaret ettiğini veriler üzerinden açıklamışlar. Çocukların bu sosyal platformlarda paylaştığı 1 milyon 600 bin veri incelenmiş. Sonuçlara göre Z kuşağı en çok %97 bir oranla Youtube'da zaman geçiriyorlarmış. Çocukların en çok konuştuğu konuların da oranları şu şekilde; %38 oranında bilgisayar veya konsol oyunları, %34 oranında trendlere ve gündeme yer verilen Vlog'lar, %19 oranla da akranlarının gündelik yaşamları, %6 oranında oyuncaklar, %3 oranında da çocuk kanalları yer almakta.

Z Kuşağının Artıları ve Eksileri Neler?

Z kuşağının artılarından başlayacak olursak teknolojiyi çok iyi kullanıyolar. Bilgiyi kolay bir şekilde ulaşmak istiyorlar. Seslerini duyurmak onlar için hiçbir şey. Gelişimlere açık olması, dünyayı son dakika takip etmeleri, kendilerini iyi ifade etmeleri artı hanesine yazılacak özelliklerinden. Z kuşağının eksilerine bakacak olursak da bireyci anlayışla büyüdüklerinden ikili ilişkilerde pek de iyi değiller. Takım çalışmalarına pek de yatkın olmayabiliyorlar. Bu da bir süreden sonra tartışmaya ve yalnız kalmaya kadar gidebiliyor.

Z Kuşağından Sonra Sırada Ne Var?

Z kuşağının ardından, 2013 ile 2030 yılları arasında doğanlardan oluşacak jenerasyon ise diğer kuşaklara göre çok daha genç yaşlarda teknolojiyle tanışmış ya da tanışacak olan alfa nesli olacak. Ki bu da günümüzde yaşanmakta. Daha yeni doğan çocukların bile sırf sussun diye ellerinde tabletler, telefonlar eksik olmuyor. Tabi burada da en önemli görev velilere düşmekte.

Z Kuşağı ve Siyaset

Z kuşağı bir de günümüzün siyasetini de el atmakta. Ülkemizdeki sonraki seçimde tam olarak 7 milyon yeni seçmen katılacak. Bu da tabi ki Z kuşağındaki gençler. Siyasete birçok yönde yön vereceklere benziyor. Çünkü birçok siyasi parti gençler için yani 7 milyon Z kuşağı seçmenleri için ellerinden geleni yapıyorlar. Ne kadar uğraşsalar bile Z kuşağı yukarıda da belirttiğimiz gibi teknolojiyi, siyaseti, dünyayı o kadar yakından takip ettiklerini düşünmüyorlar. Çünkü Z kuşağı diğer kuşaklar gibi değil.BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2021 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası