Kelime-Bul Blog

NASA Türkiye'deki Kuraklık Haritası Yayınlandı!

20 Oca 2021 Irem Can blog

NASA korkutan bir harita paylaştı. Eğer kuraklık böyle devam ederse, mahsül üretimi tehlikeye girebilir. Türkiye'deki son aylarda yaşanan aşırı kuraklık NASA'nın dikkatini çekti. Zamanında yağması gereken yağmurlar yağmadı, dağların etekleri karla donanmadığından dolayı Türkiye'deki su seviyesinin son 15 yılın en düşük seviyesine gerilediği kaydedildi.

Küresel Isınmas'nın baş gösterdiği şu son aylarda özellikle de Türkiye için çanlar çalmaya başladı. Ocak ayının son günlerini yaşarken daha yeni yeni kar görüyoruz. İki ay sonra ilkbahar mevsimine gireceğiz fakat daha kışı bile yaşayamadık. NASA'nın haritasında özellikle de İstanbul'daki su seviyenin aşırı düşüklüğüne vurgu yaparak Türkiye'nin en kalabalık şehri olan İstanbul'un baraj doluluk seviyesine bakıldığında "son 15 yılın en kötü dönemini" geçirdiğini duyurdu. NASA'nın yayınladığı haritaya bakılacak olursa durum hiç iç açıcı değil. Ülkemizin dört bir yanından gelen haberler de bir o kadar tedirgin edici. Barajlarımız dolmuyor, sadece aylık yedecek hatta bazı şehirler için son on beş günlük suyun var olduğu söyleniyor.

Ayrıca bu raporda Türkiye'nin en büyük ovası olan Konya Ovası'na 2019'un aynı dönemiyle kıyaslanacak olursa yüzde 38 daha az yağışın düştüğü ve çiftçilerin de zor durumda olduğu açıklandı. Ayrıyeten raporda da eğer Türkiye'deki kuraklık böyle giderse mahsül üretimin sıfırlanacağına dair korkunç veriler de var. NASA ekleyerek; yeraltı sularının akarsuları besleyebileceği, aşırı kuraklık sonrası geri dönmenin çok zor olacağını, olması için de bol ve istikrarlı bir şekilde yağmur ve kar sularıyla beslenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Kısacası sonumuz felaket...

Bazı diğer araştırmalara göre kuraklık açısından en sıkıntılı 17 ülkenin 11'i Orta Doğu'da yer almakta. Dünya Doğal Kaynaklar Enstitüsü (WRI) tarafından hazırlanan 2019 yılı raporuna göre dünyada en çok su sıkıntısı çekecek ilk 5 ülke sırasıyla Katar, İsrail, Lübnan, İran ve Ürdün olarak belirlendi. Türkiye ise bu listede 32'nci sırada yer almakta. Ayrıca küresel ısınmasının artması gereken derecenin on yıl sonra artması gerekirken, 2020 yılında bu sıcaklığa ulaştığı da söylemek yanlış olmaz.

Küresel Isınma adlı önceki yazımızda da değindiğimiz gibi kuraklık uydurma bir masal değil, GERÇEK! Bir gün dişimizi fırçalamak için ya da en gereksim ihtiyaçlarımızı karşılamak için bile suya muhtaç kalacağız. Su savaşları boy gösterecek, yeşilliğimiz yok olacak, salgın hastalıklar bugün de olduğu gibi insanoğlunu sınayacak... Eğer bu küresel soruna birlikte bir çözüm bulamazsak sonumuz hiç de iyi gözükmüyor. Açıklanan veriler, haritalar bunun bir göstergesi.

Buna da değinmeden geçmek olmaz; özellikle Avrupa ülkelerinde su tasarrufuna dair çok güzel bir örnek diyebilirim. Kısaca anlatmak gerekirse adamlar yağan yağmuru bile boşa harcamıyor. İlk başta bu yağmur suyunu depolayıp bahçesini sulaması gerektiğinde bu suyu kullanıyor. Kısacası su devridaim yapılarak yağmur suyu boşa gitmiyor. Bunu biz de yapabiliriz. Çünkü Türkiye'nin en şanslı ve karlı olduğu durum da bu zaten; iklim çeşitliliği! Akdeniz ikliminden, karasal iklimine kadar her bölgede farklı iklim çeşitleriyle bunu gerçekleştirmek daha kolay. Türkiye'nin coğrafi özelliklerini hepimiz biliriz fakat bu özellikleri değerlendirmek asıl önemli olan. Ve bunu değiştirmek de bizim elimizde...BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2021 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası