Kitap Önerileri

Oscar / David Dosa

31 Mar 2019 Irem Can oneriler

Ölümü hisseden bir kedi, özel bir yetenek ve hayat değiştiren bir yolculuk. Amerika' da Rhode Island eyaletinde bir huzurevinde yaşayan Oscar isimli kedinin enteresan hikayesini orada görevli olan Geriatri Uzmanı David Dosa kaleme almıştır. 

Ağır bunama hastalarının son durağı olan ve Rhode Island eyaletinde bulunan Steere House Bakım Ve Rehabilitasyon Merkezi' nde yaşayan Oscar, hastalarının ne zaman öleceğini biliyor. Ne doktorlar ne de bilim adamları Oscar' ın bu yeteneğine bir açıklama getirebiliyor. Fakat hasta yakınlarına son kez sevdiklerinin yanında olabilme fırsatı yarattığı için herkes Oscar' ın bu sıra dışı yeteneğinden memnundur. Şimdiye kadar ellinin üstünde hastanın kısa bir süre içinde son nefesini vereceğini sezerek yeteneğini kanıtlayan Oscar' a ''Şefkatli Bakıcı'' plaketi verilmiştir. Yazar kitabın her bölümünde kediler hakkında söylenmiş sözlerle başlatmış olması kedilere biraz daha sempatikle yaklaşmamızı sağlıyor. Okurlar tarafından en sevilen bölüm olan ''Sonsöz'' yazısında sadece kedilerle ilgili değil diğer bütün evcil hayvanların da Alzheimer hastalığına iyi geldiğini hatta evcil hayvanların nasıl şefkatle bakıcılarına sahip çıktıklarını da bahsetmektedir. Oscar' da bize cesaret ve empati hakkında öğretecek çok şeyi var. 

Oscar' ın bu sezgisel yeteneğine bilimsel bir açıklama da getiren Uzman Doktor David Dosa, bu merhametli kediyle ilgili yazdığı bir makalenin çok ilgi görmesiyle son anlarını Oscar'la birlikte geçiren hastaların yakınlarıyla konuşup bu kitabı yazdığını söylemektedir. Kesinlikle okunması gerekilen aynı zamanda hayvan sevgisini de aşılayan bir kitap olan Oscar'ı bırakmak istemeyeceksiniz. İyi Okumalar! 
 Kitap Önerileri Listesine Geri Dön


Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası