Kitap Önerileri

Guliver'in Gezileri / Jonathan Swift

3 May 2019 Irem Can oneriler

Jonathan Swift'in Guliver'in Gezileri, dünya klasiklerine girmiş bir çocuk romanıdır. Tüm dünya çocuklarına, gençlerine tavsiye edilen bu eşsiz eser Türk Edebiyatında da 100 Temel Eser olarak yerini almıştır. Jonathan Swif tüm çağların en önemli yergi ustalarından biri olarak kabul edilmektedir. 

Kitap dört bölümden oluşmaktadır. Yazarın yaptığı yolculukların anlatıldığı bu kitapta Jonathan Swift’in hayatından pek de etkilenmediğini söylememiz mümkün olmayan yazar karakterinin ilginç ve ironik seyahatleri anlatılmaktadır. Yazar kendisini fırtınanın ortasında bulur. Gemisi parçalanır ve bir karaya yarı aç yarı baygın şekilde çıkar. Çevresini birden kendisinden çok fazla küçük, dilini anlamadığı insanlar sarar. Guliver'den korkarlar ve daha fazla olup olmadığını araştırmak için etrafa bakınırlar. Yazar kendisini bir anda bir dev olarak bulur. Çevresinde ki her şey ona göre çok küçüktür. Jonathan Swift kitabı yazarken insanların egosunu ve yaşadığı farklı coğrafyalarda ki insan davranışlarını bu bölümde eleştirmiş olduğunu düşündürmektedir. Yazar karakteri esir alınır. Esir alındığı bölgedeki insanlar ve ülkeler üzerine bilgiler verir. Bu cüceler mevki atlamak için kraliçenin önünde zıplamalıdırlar. Ülke iki partiye bölünmüştür. Dünya’da da iki ülke bulunmaktadır. İnsanlar tepsi gibi dünya şekline inanmaktadır. Ölülerin ölümü ise bir hayli ilginçtir. Dünya’nın sonu ters gelerek biteceği için o gün geldiğinde ayakta durmak için dikine gömülürler. Bu ikici inanç rekabet duygusu ve bir çeşit cennet cehennem ilişkisi gibi yorumlanabilmektedir. Tek farkı Jonathan Swift’e göre bu para ve mevkinin dünyasında partizan veya partizan değil şeklinde gruplanmıştır. Yazar serbest kalmak için bazı şartları yerine getirmek zorundadır. Bir bakıma kendisinin hiçbir şey bilmediği bu dünyada bir kraliçenin ve ait olmadığı bir toplumun kurallarına, daha çok kraliçeye biat etmek zorundadır. Yazar serbest kaldıktan sonra bir yangın çıkar. 

Rönesans geçiş dönemi eserlerinden olan din adamları ve ikiyüzlü politikacıları yerden yere vuran Rabelais’in Gargantua adlı eserindeki gibi devimiz idrarıyla o yangını söndürür. Bu noktadan sonra işler hiçte iyi gitmeyecektir. Üstüne üstlük ülkenin bir grup gıdalarının biteceğini düşünen dev karşıtı politikacılar bir dizi hazırlıklar içindedir. Yazar için kum saati bitmek üzeredir. Jonathan Swift ilk bölümünde pek çok soruyu iğneli bir üslupla yanıtlamaktadır. İkinci bölümde ise durum tam tersine dönmektedir. Yazar kendisinden kat ve kat büyük insanların bulunduğu bir yere gelir. Buradaysa eski yolculuğuna nazaran bir kişinin kölesidir. İyi Okumalar! Kitap Önerileri Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası