Kitap Önerileri

Kürk Mantolu Madonna / Sabahattin Ali

24 May 2019 Irem Can oneriler

Türk Edebiyatının unutulmaz yazarlarından birisi olan Sabahattin Ali'nin muhteşem eseri Kürk Mantolu Madonna'yı çoğumuz okumuştur. Fakat son yıllarda gülünç bir şekilde ortaya çıkan günümüzün Madonna'sına benzeten kişiler çıkmasıyla kitabı okumayanların dikkatini çeken bir kitap olmuştur.

Dikkat dikkat bu kitap günümüzün Madonna'sına yazılmamıştır! Bu uyarı yapmamamızı neden olan televizyon sektöründeki bazı kişilerden dolayı kitabı okumadan düşüncelelerini izleyecilerine paylaştığından dolayı yapmaktayız. Konumuza gelecek olursak Sabahhatin Ali'yi kitaplarından tanıyan herkes günümüz Madonna'sına yazılmamış ayrıca Türk Edebiyatının unutulmaz bir eser olan Kürk Mantolu Madonna düzenin sildiği kişiliklere, yaşamın uçuculuğuna ve aşkın olanaksızlığına dair, yanıtlaması zor sorular soruyor. Kitap, Rasim aında birisinin iş bulmasıyla başlamaktadır. Ancak romanın esas konusu Rasim’in iş yerinde aynı odayı paylaştığı Raif Efendi’nin Almanya’da yaşadıklarıdır. Raif Efendi’nin her gün okuduğu siyah kaplı defteri okumaya başlayan Rasim üzerinden esas hikayeyi öğrenmekteyiz. Raif Efendi, babasının isteği üzerine Almanya’ya gider. Almanya’da gittiği resim sergisinde bir kadın portresini görür ve bu resimden çok etkilenir. Kürk Mantolu Madonna romanı Raif Efendi’nin resimde gördüğü kadın olan Maria Puder ile tanışmasını ve birbirlerine aşık olmalarını konu almaktadır. Bu tanışma olayından sonra Raif ve Maria Puder arkadaş olurlar. Maria Puder, Raif’i en başından aralarında duygusal bir yakınlaşma olmayacağı konusunda uyarır. Ancak Raif için çok geçtir. Bu arkadaşlık süresince birçok kez buluşup park ve bahçelerde dolaşırlar. En sonunda Maria Puder’de Raif’e aşık olduğunu kabul eder. Bu ikilinin birlikteliği Türkiye’den gelen bir telgraf ile yarım kalır.

Telgrafta Raif’in babasının öldüğü ve işlerin başına geçmesi gerektiği yazılıdır. Raif, Havran’a döner ve işleri düzene soktuktan sonra Maria’yı yanına almayı planlar ve bir süre mektuplaşırlar. Ancak Maria’dan gelen mektupların arkası kesilir. Raif, Maria’dan hiçbir haber alamaz ve terk edildiği kanaatine varır. Eski, sessiz hayatına geri döner. Raif, yıllar sonra Maria Puder'in kuzeniyle karşılaşır. Kuzeninden Maria'nın yıllar önce öldüğünü ve yanındaki kız çocuğunun Maria'nın kızı olduğunu öğrenir. Raif, bu kız çocuğunun kendi kızı olduğunu anlasa da hiçbir şey yapmaz ve trenin arkasından kızının gidişini izler.Kitap Önerileri Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası