Zeka Oyunları

Zeka Oyunları

Eğitsel oyun bağlamında önemli bir yere sahip oyun türlerinden biri de zekâ oyunlarıdır. Zeka oyunları; kişilerin algılarını, hafızasını, bilişsel becerelerini geliştirmek veya güçlendirmek amacıyla kullanılır. Akıl yürütme, problem çözme, iletişim, yaratıcı düşünme, strateji oluşturma gibi alanlarda gelişim göstermeyi amaçlayan zeka oyunları; beceri kazanmanın ve kazandırmanın en yaygın, etkili ve eğlenceli yoludur. Farklı oyun seçenekleriyle sitemizde birçok zeka oyununu bulabilirsiniz.

Çocuklar İçin Zeka Oyunları

Zeka Oyunları özellikle küçük yaştaki çocukların analitik düşünme, problem çözme, akranlar arasında iletişim kurabilme, strateji yolları arama gibi becerilerini arttıran oyunlardır. Bir diğer önemli etkisi ise çocuğun detaylarda kaybolmayıp bir bütünü görebilme yeteneğinin arttırmasıdır.

Sağlığınız İçin Zeka Oyunları

Zeka Oyunlarını oynamak, bulmaca, sudoku çözmek, satranç oynamak ve özellikle tangram aktiviteleri beyne egzersiz yaptırdığı için odaklanmayı ve unutkanlığı büyük bir oranda azaltmaktadır. Birçok tedavi merkezlerinde özellikle Alzhaimer hastalarına ilk olarak oynatılan oyunlardan birisidir. Böylece unutkanlığı tam olarak giderilmese de hastalığın yavaşlatarak azaltılması sağlanmaktadır.

Zihinsel Gelişim İçin Zeka Oyunları

Zeka Oyunları olayları düşünerek yaklaşımından dolayı ezberci zihniyetinden uzaklaştırır. Hamleden sonraki adımlarını düşünerek strateji ve sebep sonuç ilişkisini kurmayı, kuralları anlamayı ve kuralları uygulayarak oynamayı öğretmektedir.

Eğitim Alanında Zeka Oyunları

Zeka Oyunlarını birçok gelişmiş ülkelerde eğitim sisteminde bulundurmaktadırlar. Çocukların özellikle matematik gibi sayısal alanlardaki becerilerini ve başarılarını arttırmak için okullarda zeka oyunlarını öğrenciler tarafından oynatmaktadırlar. Bundan dolayı PISA gibi uluslararası testlerde çocukların analitik düşünme becerilerinin etkisini sıralamalarda büyük bir etkiye sahiptir.

Her Yaşa Uygun Zeka Oyunları

Zeka Oyunları hem çocuklar için hem de büyükler için faydalı bir oyundur. Büyükler için de bazı unutkanlık hastalıklarını gidermekte büyük bir etkiye sahip olan zeka oyunları beynin bölümlerinin de gelişmesine olanak sağlamaktadır.
Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası